środa, 11 kwietnia 2018

Edukatorium przyrodnicze - klasa 1a, 4a oraz 5a

Uczniowie wyznaczają cele, wybierają sposób realizacji, rozdzielają zadania oraz projektują zajęcia - jednym słowem maja wpływ na swój proces nauczania, dokonują wyborów.

Klasa 1a "Edukatorium - Recykling i segregacja odpadów"



Klasa 5a "Edukatroium - Formy terenu"



Klasa 4a (koło przyrodnicze) oraz klasa 1a - "Edukatorium Kosmos"


Co sądzą uczniowie o edukatorium? O wyznaczaniu celów? Klasa 4a (koło przyrodnicze)


Uczniowie twórcami materiałów - kilka zdjęć klas 1a, 4a (koło przyrodnicze) oraz 5a




czwartek, 5 kwietnia 2018

Klasa V a


Zajęcia z języka polskiego klasy V. Uczniowie realizują cele związane z lekturą.
Podział pracy na indywidualną i grupową. Cele i kryteria sukcesu realizowane są  w ciągu tygodnia. 



















Edukatorium okiem ucznia.


O edukatorium mówimy dużo.
Opowiadamy nauczycielom.
Prezentujemy rodzicom.
Pokazujemy zalety.
Spotykamy się na konferencjach i omawiamy, zachęcamy.
Dzielimy się pomysłami i efektami. 
Konsultujemy między sobą postępy i porażki.
Ale skoro
eduktorium = samodzielność
edukatorium = aktywność Ucznia
edukaturium = samodzielne dochodzenie do wiedzy
przedstawiam jak tę formę pracy widzą najważniejsi, czyli nasi Uczniowie, bo kto jak nie Oni wyjaśni to najlepiej? J
„Edukatorium to cele, które robimy na przykład w grupach. Możemy sami wybierać, który cel będzie pierwszy. I sami możemy sobie organizować pracę.”
„Eduktorium to dobry sposób na powtórzenie i sprawdzenie. Edukatorium to też wolność, możemy wybrać cele, czy zacząć od trudniejszych, czy łatwiejszych. Edukatorium to praca, która uczy pracy w grupach.”
„Tam wybieramy kolejność. Już w 3 klasie dopisujemy swoje cele. Do edukatorium potrzebna jest karta kontroli, na niej odhaczamy cele.”
„Edukatorium to jest coś fajnego. W nim się nie wyręcza i po pracy odhacza się cele. Można wybrać co i kiedy robię.”
„Według mnie edukatorium jest fajne. Pełne wartości, pamięci i mądrości. Interes mój w tym jest taki, że można dużo się nauczyć.”
„Edukatorium to wszystkie rzeczy, które robimy na lekcji. Są źródła, tematy i pytanie. Bardzo lubię robić edukatorium. Piszemy w nim różne mapy myśli, jest kolorowe, można ozdabiać. Lubię edukatorium.”
„Wybierasz sam od jakiego celu zacząć. Masz też poziomy trudności zielony i czerwony. Ten cel, który zrealizowałeś odhaczasz na karcie kontroli. Masz też źródła, z których możesz korzystać.”
„Edukatorium to fajna rzecz. Sami wybieramy poziom trudności i co robimy najpierw. Są edukatora z polskiego, angielskiego itp. Sami wyszukujemy informacje na przykład w Internecie. Mamy tabelki, gdzie zapisujemy zrobione cele.”
„Moim zdaniem edukatorium jest fajne. Cenie w nim to, że nie jesteś wyręczany przez nauczyciela. Dostajesz też swoją kartę kontroli i teksty do danego tematu, z którym pracujesz.”
„Lubię edukatorium, bo mogę wybierać od czego zacznę. Fajne jest to, że sama szukam informacji. Lubię odznaczać cele.”
„Moim zdaniem edukatorium jest super. Możemy wybierać kolejność celów. Dostaje się kartę celów i jak się osiągnie jeden cel to sięgo odhacza.”
„Edukatorium to lekcja z celami, są 2 rodzaje celów: łatwe i trudniejsze. Dobrze się czuję, kiedy robimy edukatorium. Najlepiej jest, kiedy na początku wymyślamy cele. My wybieramy od którego celu zaczynamy. Jednym słowem edukatorium jest bardzo fajne.”
Zbędny będzie dalszy komentarz. Wszystko zabiera się w słowach:
Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższą jest radość pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. Radość tryumfu i szczęście samodzielności, opanowania, władania.
Janusz Korczak


                                                                                                                                                    M.B.

poniedziałek, 12 lutego 2018

Praca z edukatorium w klasie pierwszej w szkole Cogito.


W klasie pierwszej wprowadzałam edukatorium stopniowo. Zaczęliśmy od wyboru sposobu opracowania materiału np.: plakat, lapbook lub album. Materiały przygotowywane przeze mnie np. zdjęcia również były drukowane w wielu wariantach. Każdy może wybrać jakie zdjęcie chce mieć w swojej pracy. Bardzo często zdarza się,  że uczeń decyduje się samodzielnie wykonać ilustracje do np.: lapbook’a.  Kolejnym etapem było wprowadzenie stopnia trudności. Do oznaczenia stopnia wykorzystuje kolory świateł z metodnika OK. Stopień łatwy – kolor zielony, stopień trudny – kolor czerwony. Na początku dzieci wybierały zadania z koloru zielonego. Na chwilę obecną zdecydowanie wolą materiał o wyższym stopniu trudności. Bardzo często również moi uczniowie tworzą karty pracy dla siebie nawzajem. Zdecydowanie bardziej wolą edukację matematyczną, szczególnie wtedy kiedy mogą „poszaleć” ze stopniem trudności. Karty pracy tworzą indywidualnie lub w grupach. Najfajniejsze w pracy z edukatorium na tak wczesnym etapie nauki jest rozbudzanie dziecięcej ciekawości oraz chęci poszukiwania. One same odkrywają w sobie jak kreatywne potrafią być. Bardzo szybko też uświadamiają sobie, że coś potrafią. Przestały komentować zadania słowami „nie umiem”’ „nie wiem”. Po podjęciu wyzwania, bardzo szybko orientują się, że rzecz, która wydawała im się nieosiągalna, tak naprawdę jest prosta i nie należy się jej bać. Po I semestrze widzę jak bardzo zmieniły się moje dzieci. Te nieśmiałe zyskały na pewności siebie. Te, które bały się prosić o pomoc bez skrępowania o nią proszą (nie tylko wychowawcę, ale również innych uczniów). Te, które nie chciały pomagać teraz chętnie dzielą się swoją wiedzą.  Te, które przyszły do szkoły z nastawieniem, że  nauka jest nudna teraz pierwsze chcą wiedzieć co będzie ich celem na nadchodzący tydzień. Pozdrawiam Wiola Grzymała, wychowawca klasy 1a. 




















czwartek, 4 stycznia 2018

„Cogitorium- jego początki w klasie 3”

Z początkiem roku szkolnego nasze trzecie klasy zaczęły „przygodę” z Cogitorium.

Cogitorium w naszej szkole to  kompendium wiedzy tworzone w całości przez uczniów, bazujących jedynie na wzorze stworzonym przez nasza Panią Dyrektor.

W pierwszej i drugiej klasie dzisiejsi trzecioklasiści tworzyli swoje OK ZESZYTY, natomiast od tego roku wprowadziliśmy Cogitorium, które znacząco przejęło rolę zeszytu. Uczniowie w swoich Cogitoriach gromadzą najważniejsze dla nich informacje zdobyte w ciągu całego tygodnia, samodzielnie określają cele, które wyznaczają sobie na początku tygodnia, oraz decydują co się znajdzie w ich segregatorze.



Celem wprowadzenia  Cogitorium w klasach trzecich jest przygotowanie uczniów do codziennego użytkowania takiej formy „podręcznika”, z którego będą korzystać w klasie 4 na wszystkich przedmiotach, wybierania najważniejszych wiadomości z zajęć oraz do planowania własnej pracy.
Zadania, które wykonują uczniowie w Cogitorium częściowo wybrane są przez nauczyciela, lub też uczeń sam decyduje co w Cogitorium ma się znaleźć.
Uczniowie sami decydują co umieszczą w swoich segregatorach, czasami staram się ich naprowadzić lub doradzić co tam umieścić. Natomiast o formie w jakiej wykonają daną czynność decydują tylko uczniowie, czy notatka będzie wykonana w formie mapy myśli, mapy skojarzeń, krótkiego opisu, czy wykorzystają przygotowane przeze mnie zdjęcia, ilustracje, podpisy itp.



Semestr jednego przedmiotu- w edukacji wczesnoszkolnej- podzielony jest na tygodnie, każdy tydzień to inny blok tematyczny, w którym umieszczane się wiadomości z zakresu wszystkich edukacji. Uczniowie często umieszczają tam swoje zrealizowane cele podczas edukatorium, czy też pracy na zajęciach. Każdy tydzień jest zakończony podsumowaniem, najważniejszych informacji zdobytych podczas pracy, każdy sam określa istotne i godne zapamiętania informacje zdobyte w danym tygodniu. Po wykonaniu podsumowania uczeń przystępuje do autorefleksji po tygodniu pracy:
-Nad czym chcę jeszcze popracować?
-Co mnie zaciekawiło?
-Czy osiągnąłem cel?
-Co mi się udało?























Ideą stworzenia Cogitorium, jest nauczenie naszych uczniów samodzielności w procesie edukacji, przejmowania odpowiedzialności za swoją edukację i dbania o to, żeby Cogitorium było zadbane, wykończone i uzupełnione po nieobecności. Autorefleksja i podsumowanie pomagają w uporządkowaniu zdobytych informacji, klasyfikacji najważniejszych dla uczniów rzeczy oraz samooceny, jak przebiegał ich proces edukacyjny w ciągu tygodnia pracy.


















Początki były trudne, dla mnie jako nauczyciela, musiałam się przyzwyczaić, przestawić na inną formę pracy, pamiętać o przygotowaniu czegoś dla uczniów do Cogitorium lub też o zaplanowaniu co się w nim znajdzie. Uczniowie początkowo również nie wiedzieli co mają tam zapisywać, co wkleić, a co ma się znaleźć w zeszycie. Z każdym tygodniem jest już coraz łatwiej, mniej rzeczy uczniowie gubią, bardziej dbają o wygląd swojego Cogitorium J łatwiej planują swoją pracę. Po zakończonym semestrze, będziemy tworzyć ze zbiorów własne podręczniki, które uczniowie otrzymają na pamiątkę do domu.
Joanna Ruszkowska- nauczyciel klasy 3a